A Design-héten idén a fő irányzat a slow design, vagyis a régi, megunt, funkcióját vesztett vagy selejt tárgyakból új, egyedi, magas esztétikummal rendelkező design-terméket létrehozni. Bár az amerikai slow food-mozgalmakhoz hasonló jelenség Magyarországon még nagyon gyerekcipőben jár, a hazai tervezők elég kiemelkedő helyen szerepelnek a nemzetközi összevetésekben is. A témának megfelelően a budapesti Design-hét nyitó kiállítása, az Élj lassabban! is a magyar és nemzetközi slow design megoldásokból mutat be ízelítőt. A slow design szerint dolgozó alkotók helyi alapanyagokból, kézi technikákkal, olcsón, régi elemeket felhasználva készítenek izgalmas és egyedi bútorokat, eszközöket vagy éppen lakberendezési tárgyakat.
A helyszín a Design Terminál, ami az egykori Erzsébet téri buszpályaudvarból lett kialakítva. Érdekesség még, hogy a kiállítás installálását, a tárgyakat bemutató, organikusnak ható rámparendszert (korall? fa ágai?) az a Sporaarchitects jegyzi, amely nemzetközi elismerésekkel is büszkélkedhet, és nem mellesleg Finta Sándor, Budapest új főépítésze is ehhez az irodához tartozik.
Mielőtt még bárki tévedésbe esne a kiállított tárgyak nem gagyi szemét cuccok, hanem valóban szép, használható és ötletes megoldások a fogyasztói társadalom problémáira. Miért kell szelektíven gyűjteni a műanyag palackokat? Mire jó egy régi telefonkönyv? Hogy lehet az erdőben talál letört ágakból dísztárgyat készíteni? Mit lehet kezdeni a befőttes üvegekkel? Minderre választ kapunk a Design terminál kiállításán.
A kiállítás ingyenes, október 28-ig tekinthető meg, minden egyéb információ itt található, és a képek is innen származnak.
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése