Paul Cézanne: Montagne Sainte-Victoire a nagy píneával |
Talán mostanra már mindenki értesült arról, hogy a Szépművészetiben Cézanne-kiállítás van. Kötelező! A hatásos marketing mellett az a tény is megsokszorozza a látogatók számát, hogy ez Magyarország első tárlata a dallamos nevű francia festőről. A kiállítás kurátora Geskó Judit, akinek a neve biztosíték a sikerre. (Ő rendezte a Monet és barátai és a Van Gogh-kiállítást is.)
Paul Cézanne: Önarckép |
Azzal azonban számoljon mindenki, hogy hétköznap is nagy a tömeg. Elviselhető - egyelőre -, de azért "meg kell küzdeni" a képekért. Aki meg tényleg el akarja kerülni a kiállítótérben való nyomorgást, az ne várjon februárig a látogatással.
Paul Cézanne: Madame Cézanne piros fotelben |
Paul Cézanne: Madame Cézanne kék ruhában |
A kiállítás installálása egyébként nagyon sokat hozzáad az élményhez. A Narmer Építészeti Stúdió a kiegészítő falakat ugyanis a teremhez képest átlósan helyezte el, amivel levegősebb, lazább lesz a tárlat. Ez a megoldás a tömeg nyomasztó hatását is enyhíti. Ráadásul végre a világítás is rendben van, sikerült nagyjából szórt fényt létrehozni, nem áll fenn az a korábban állandó gond, hogy nincsenek rendesen megvilágítva a művek.
Paul Cézanne: Harlekin |
Az egyik legismertebb Cézanne-kép is elutazott Budapestre: a négyalakos, New Yorkban őrzött Kártyázók is megtekinthető a Szépművben, de ennek párja, a kétalakos Kártyázók a párizsi Musée d'Orsay-ból is ki van állítva. Ezeket össze is lehet hasonlítani Ostade, Chardin vagy Daumier-életképeivel.
Paul Cézanne: Kártyázók, New York |
Ami nekem különösen tetszett: ez a tárlat nem csak Cézanne-ról szól. Sőt nem is csak a festészetre-grafikákra koncentrál. Vannak szobrok is, többek között Houdon egyik Voltaire-szobra. Voltaire karakteres, de nagyon szép arca igazán érdekesen bronzból is.
Kicsomagolják a new yorki Kártyázókat. |
Aki odavannak a Cézanne-csendéletekért, azoknak sem kell lemondaniuk az élményekről. Vannak itt szép felülnézeti, dőlős tálalók. Nem véletlenül tartják a tájképek mellett a csendéleteket Cézanne legkiemelkedőbb munkáinak. Én úgy látom, hogy ezen műfajok esetében tud igazán érvényesülni a művész darabos, geometrikus festéstechnikája.
Paul Cézanne: Csendélet almákkal |
Paul Cézanne: Tálaló |
Azt azért be kell vallanom, hogy a katarzis engem nem egy Cézanne-kép előtt ért. A kiállítás legerősebb meglepetése - számomra - Nicolas Poussin Árkádiai pásztorok című festménye volt. Hjaj, hihetetlen. Egyszerűen akkora művészettörténeti highlight-ról van szó, és annyira váratlanul ért az élmény, hogy tényleg, igazán megfogott.
Nicolas Poussin: Árkádiai pásztorok |
Finom, felhő-könnyű, francia festészet - hasonlóan szép zenét kíván.
Elsőként Ravel Lúdanyó meséit ajánlom a kedves olvasó figyelmébe:
A könnyedebb műfajt a francia ex-first lady képviseli: Carla Bruni: Quelqu'un m'a dit.
Infók:
Cézanne és a múlt. Hagyomány és alkotóerő
Szépművészeti Múzeum
www.szepmuveszeti.hu
2012. október 26-tól 2013. február 17-ig