Bizony, ellopták. Megértem, hogy sok mindenki áhítozik egy olyan szépséges festményre, mint amilyen Csontváry Szerelmesek találkozása című képe. az 1902 körül festett mű sokáig ismeretlen helyen volt, egészen a 2006-os felbukkanásáig csak egy 1931-es fekete-fehér fotó tudósított a festményről. 2006-ban egy magát nem műgyűjtőnek valló család a Kieselbach Galériával elárvereztette a legtöbb kutató által hitelesnek vélt képet, és rekordösszegért, 230 millió forintért adtak túl rajta. (A kikiáltási ár 85 millió forint volt.) A mű azóta is magángyűjteményben volt, kiállításon nem szerepelt. A tulajdonosnak nemcsak a Csontváry-tól kellett megválnia, hanem Szinyei Merse Pál és Mednyánszky László által festett képeket is elloptak a betörők.
Csontváry Kosztka Tivadar: Szerelmespár találkozása, 1902 körül
Visszatérve Csontváry szerelmespárjára: érdemes pár mondatot szentelni a kép egy lehetséges értelmezésére is. A férfi és a nő egy mellvéddel lezárt úton találkozik, mögöttük magas hegyek emelkednek, mellettük egy kis Cupido alszik. A "csontvárys" narancssárga-rózsaszín fényfolt itt is megjelenik, a sötét tónusú hegyek mögül tűnnek elő a lemenő nap utolsó sugarai. A hegyek azonban nem csak a teret osztják két részre, hanem az alakokhoz is kapcsolódnak. A férfi mögötti nagy, sötét hegyvonulat a maszkulin jelleget képviseli, míg a női princípiumot jelképező színesebb, lágyabb, bal oldali ormok a női figurával állíthatók párhuzamba. Ez a kutatók szerint Jung pszichológiájának hatását tükrözi, mely szerint az egyén kiteljesedése csak a másik nem segítségével lehetséges. A szerelmespár mögött a lejtős domboldalon még egy almafát is láthatunk, ami természetesen bibliai utalás. A figurák feletti sugárzó piros pontok pedig egyszerűen magát a szerelmet szimbolizálják. Hát nem édes?
Ma reggel érkezett a hír, hogy szerencsére megtalálták a festményeket egy budapesti lakásban, két személyt őrizetbe is vettek! A rendőrség sajtótájékoztatója után remélhetőleg részletek is kiderülnek a lopás körülményeiről.
VálaszTörlés